Króluj nam, Chryste!

Strona katechetyczna

Szkoły Podstawowej nr 105

w Świdnicy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

"Dobrze, że jesteś"

-integracja szkół : „stopiątki” i „ siódemki”

"Życie jest wątłym płomykiem,

który lada wiatr może zgasić”

( Karl Dedecius)Każde życie jest cenne i niepowtarzalne. Także tych, którzy ukryci w domowych pieleszach skazani są na samotność. Ich niepełnosprawność często staje się powodem osobistego zamknięcia.

Jestem katechetką. Kilka lat temu uczyłam w Szkole Specjalnej - były to lata trudnej pracy, ale dającej dużo satysfakcji. Nieznane dotąd doświadczenia w obcowaniu z dziećmi specjalnej troski zmieniły moje patrzenie na tę problematykę. Widziałam niezrozumienie i brak tolerancji.

Minęło kilka lat zanim we współpracy z P. Genowefą N., po wielu rozmowach, postanowiłyśmy budować nowe spojrzenie uczniów obu szkół na wzajemne relacje dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Powstał MIĘDZYSZKOLNY PROGRAM INTEGRACYJNY, którego jednymi z głównych celów było wychowywanie do wzajemnej tolerancji, pomocy i współpracy oraz kształtowanie wrażliwości i odpowiedzialności na potrzeby dzieci specjalnej troski.

Pierwszą formą realizacji tego programu była Pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Wambierzycach. Chwile niepewności i wzajemnych obserwacji szybko zamieniły się na wspólne rozmowy. Dzień Osób Niepełnosprawnych stał się okazją do kolejnego spotkania. Przeżyliśmy ich już siedem. Zarówno w roku 2002, podczas pierwszego spotkania, jak i w czasie kolejnych uroczystości, atmosfera była bardzo radosna. Cieszyła nas obecność świdnickich Biskupów oraz naszego Prezydenta. Nasi wychowankowi coraz śmielej zapraszali uczniów niepełnosprawnych do zabawy wyzbywając się uprzedzeń i niepewności. Wybrane piosenki, znane przez wszystkich, śpiewano razem głośno, a dołączone gesty uatrakcyjniały zabawę. Potem był wyjazd na Rekolekcje Wielkopostne, wspólna modlitwa podczas Drogi Krzyżowej, Majówka w Sulistrowiczkach, lekcja integracyjna, wspólne konkursy.

Ważnym przedsięwzięciem, które przyniosło wiele wspaniałych przeżyć, stały się Jasełka integracyjne. Współpraca wypadła doskonale. Gościliśmy w kościołach naszych parafii, w Świdnickiej Kurii Biskupiej. Wszędzie spotykaliśmy się z gorącym przyjęciem. To przekonuje, że podjęcie integracji to słuszny cel wychowawczy przynoszący nam – nauczycielom, dużo radości i satysfakcji, a uczniom stwarzający okazję do zawierania nowych znajomości.

Dobrym obrazem ilustrującym te działania może być bajka Ezopa: „Wiatr i słońce”:

„Słońce i wiatr kłóciły się o to, które z nich jest silniejsze. Wiatr powiedział: „Widzisz tego człowieka? Założę się, że prędzej zedrę z niego płaszcz, niż ty". Słońce schowało się za chmurami, a wiatr zaczął wiać coraz mocniej i mocniej.

Ale im bardziej szarpał człowiekiem, tym szczelniej ten otulał się płaszczem. Kiedy zmęczony wicher ucichł, wyjrzało słoneczko i uśmiechnęło się przyjaźnie. Człowiekowi zrobiło się ciepło i wtedy zdjął płaszcz.”

Bądźmy dla siebie słoneczkiem, które przyjaznym uśmiechem łamie wszystkie bariery. Zdejmuje z innych płaszcz nietolerancji, odrzucenia i samotności. Słońcem, które uczy nas mówić: JESTEM OBOK CIEBIE…I DOBRZE, ŻE JESTEŚ...

Małgorzata W.

 

Wspominamy...

 

     Jasełka 2010  

http://83.15.83.50/galeria/2010-4/category.php?id=825

http://83.15.83.50/galeria/2010-4/category.php?id=829

 

       spotkanie integracyjne

    

       jasełka

    

       rekolekcje z w Sulistrowiczkach

 

       pielgrzymka do Wambierzyc

 

       w Seminarium Duchownym

 

       Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych